понедељак, 19. јануар 2009.
Umetnost je vrsta rada
Estetik treba spasti iz geta umetnosti, iz holova akademija, izvući je izvan biblioteka. Nije li to bio i ostao san istorijske avangarde. Estetiku postaviti u centar Života. Lep život – ideal. Koliko je to pogrešno. Estetika je jedino moguća u getu umetnosti, u podeli rada koja je zaboravila na podelu, koja je sebe promovisala u nezavisnu duhovnu delatnost. Bezinteresno dopadanje je formula koja treba da dopadanju ukine proizvoljnost. Umetnost je samo posebna vrsta rada, to nije njena mana, to je njena nada. Njena loša kob je ideologija apsolutnih vrednosti koje ona zastupa. Na paradoksalan i neočekivan način naše doba potvrđuje ono što neće da glasno izgovori. Da umetnost nije neka vrsta rada zar bi bile moguće kreativne industrije. Da umetnost nije rad zar bi bila potrebna klasnom društvu, da umetnost nije rad zar bi bilo moguće da njena autoreferentnost postane marketing sam.
Пријавите се на:
Објављивање коментара (Atom)
Нема коментара:
Постави коментар